Program Erasmus+ Youth Exchange umožňuje mladým lidem do 30 let věku rozšířit si obzory, seznámit se cizími kulturami, obohatit své jazykové znalosti, nejen angličtiny. Vstupujete do prostředí, kde se seznamujete během pár dnů s neznámými lidmi z různých koutů světa. Všichni jste na jedné lodi, neboť si chcete tuto zkušenost užít, vytvořit si vzpomínky, ke kterým se budete rádi vracet.
My jsme se zúčastnili projektu v Řecku, přesněji řečeno na místě v horách nedaleko Korintu zvaném Hopeland. Jedná se o svébytné prostředí, kde žijete v sounáležitosti s přírodou. Uvědomíte si možná více než kdy jindy, že voda je dar, že elektřina není vždy samozřejmostí, neboť solární energie má i v létě své limity. 😉 Máte však možnost poznat sami sebe, své nové stránky, které vám možná zůstaly do pobytu v Hopelandu utajeny, nebo naopak posílit sami sebe, svou jedinečnost.
Programy realizované v Hopelandu se v obecné rovině zaměřují na environmentální témata, osobnostní a sociální rozvoj aj. Jak název našeho programu napovídá, projekt se věnoval tématu „já, moje podstata”. Rozvíjeli jsme vlastní intuici prostřednictvím vedených meditací, tancem, aktivit zaměřených na smyslové vnímání. Vystupovali jsme ze své komfortní zóny a poznávali sami sebe za podpory facilitátorů programu Vojtěcha Žáka a Kateřiny Řmotové (ano, opravdu byli oba facilitátoři Češi) i ostatních účastníků. Zároveň jsme měli možnost veřejnosti představit obsah projektu netradičními aktivitami v přímořském městečku Nafplio. Zde jsme třeba realizovali na místním náměstí flashmob, free hugs, eye challenge, intuitivní cvičení, meditaci. Zapojili se všichni účastníci projektu, byl to den, na který jsme pak vzpomínali s úsměvem. Odpolední koupání v moři bylo vítaným zpestřením, osvěžením, které nám dobilo vnitřní baterky. Mimochodem slovo vedro bylo v prvních dnech aklimatizace v rozpáleném Hopelandu nejčastěji skloňované v různých jazycích. Měli jsme tedy možnost srovnávat v češtině, italštině, řečtině, litevštině, španělštině. 😃
Poslední dny jsme vytvářeli vlastní náplň programu, uplatňovali jsme nejen to, co jsme se naučili, ale přinesli jsme vlastní návrhy aktivit např. energizer aktivity, tematický taneční večer, kdy jsme se navzájem učili národní tance, Talent Show aj.
Neodmyslitelnou součástí projektu byla vegetariánská kuchyně, kterou nám připravoval jeden z dočasných obyvatel Hopelandu, kuchař Michal. Společně strávený čas v „dining area” nám poskytl nejen prostor pro bilanci náplně dnů, ale i pro hlubší seznámení se s ostatními účastníky projektu. Nacházeli jsme společná témata pro rozhovor, vyměňovali si zkušenosti nad talíři plnými výborných pokrmů.
Pokud se ptáte, co nám projekt přinesl, snažili jsme se každý shrnout přínos v pár větách:
„Pro mě byl tento projekt nezapomenutelnou zkušeností. S celou skupinou jsme postupovali pomocí všech aktivit až do svého nitra. Leadři vedli úžasně aktivity několik dní, a poté dali program na starosti nám. Bylo to těžké se sjednotit s 30 dalšími lidmi a vytvořit něco, co bude fungovat. I přesto to stálo za to a my díky spolupráci máme vzpomínky, na které nikdo z nás nezapomene. Každá jedna aktivita měla svůj význam a díky ní jsme mohli objevit sebe z nových úhlů. Naše česká skupina byla zábavná a bylo fajn poznat další Čechy z různých koutů republiky. Jsem velmi vděčná za cely zážitek a možnost navštívit něco tak nového, svým významem jako je Hopeland.”
Silvie, 18 let
„Do projektu jsem šla bez očekávání, s přesvědčením, že nechám věci plynout. Hopeland je nádherné místo v horách, které vybízelo k onomu plynutí, jež mi umožnilo propojit se více se sebou. Atmosféru Hopelandu podporovaly aktivity programu, které zpočátku vytvořili facilitátoři. Ačkoli byla oficiálním jazykem angličtina, mnohé aktivity jsme plnili beze slov, nechali se vést hudbou, nechali se vést intuicí. Centrem dění se stal prostor pod starým košatým dubem. Místo, kde jsme všichni vytvořili na pár dnů komunitu založenou na přátelství, vzájemné podpoře, ochotě učit se, poznávat sami sebe. Místo, odkud byla radost pozorovat, jak zapadá slunce za horami. Místo, které jsem si zamilovala.”
Kristýna, 29 let
„Zatím jsem byl na dvou projektech jako účastník a pokaždé mě to něco naučilo. Jedeš do cizí země, s cizíma lidma, jen pár z nich mluví tvou řečí, ale s každým se domluvíš anglicky. Deep konverzací je tady víc než dost, možná se poštěstí, že si najdeš někoho, s kým budeš v kontaktu i po projektu. Vtipný je, když po pár dnech začneš zjišťovat, že lidi, co s tebou na projektu jsou, mají něco společného třeba s tvým kamarádem/kou, nebo třeba sex. Může se stát, že uvidíš svoje zrcadlo, prostě přímou konfrontaci sám se sebou v druhé osobě, jako bys stál před zrcadlem. Většinou si taky uvědomíš, jestli jsi ve svým životě vůbec šťastnej, protože projekty jsou ve většině případech hrozně fajn místa, kde se na sebe napojíš a budeš happy. Ze začátku jsem byl trochu skeptickej vůči projektům celkově, ale nakonec to byla a je skvělá zkušenost.”
Romeo, 20 let
„Erasmus+ zahrnuje velmi širokou paletu programů, a proto může být i individuální přínos pro každého účastníka velice rozdílný. Pro mě byla určitě velkým pozitivem na prvním místě mezinárodní komunita, která mi umožnila potkat se s lidmi (nejen) ze všech koutů Evropy a dozvědět se více o místě, kde žijí, studují nebo pracují. Kromě zahraničních kamarádů mi Erasmus+ pomohl k vystoupení z mé komfortní zóny a následnému otevírání se situacím, aktivitám a příležitostem, ke kterým bych možná neměla v normálním životě dostatek odvahy. Jinými slovy jsem díky Erasmu+ objevila nové možnosti a poznala lépe sama sebe, za což jsem také velmi vděčná.”
Eliška, 22 let
Ptáte se, jak jsme se k projektu dostali? Většina z nás hledá ve facebookových skupinách, na webových stránkách, rovněž si díky účasti v projektech Erasmus+ rozšiřujeme síť sociálních kontaktů, takže získáváme doporučení i od přátel, známých, spoluúčastníků projektů, kteří nám posílají tipy. Našli jsme si tedy projekt, jenž nás oslovil, poslali přihlášku a doufali, že dostaneme příležitost se zúčastnit.
Kristýna
This project could take place thanks to financial support of Erasmus+.