Pro většinu lidí je vzdělávání se automaticky spojeno se školní docházkou a ne zrovna příjemnými chvílemi. Od útlého dětství až po dospělost jsme povinni školní docházkou. Režim a forma jsou opakující a není překvapením, že je obtížné dívat se na vzdělávání s optimismem a radostí. Takhle to však vůbec nemusí být. Problémem je, že to zábavné vzdělávání nám není nuceno a musíme si ho vyhledat sami. Ve chvíli, kdy musíme zapojit naši vlastní iniciativu se můžeme stát otroky své lenosti a nezájmu. Aby jsme nebyli příliš přísní, není to pouze naše vina, protože často stačí pouze vzpomínka na formální vzdělávání a vyhneme se všemu, co by mohlo jen připomínat tuto aktivitu.
Někteří lidé si uvědomují tento nedostatek a snaží se propagovat neformální vzdělávání. Jedním z takových počinů je Erasmus+ projekt Play the Way!. Možná nevíte, co se pod názvem Erasmus+ projekt skrývá. Je to iniciativa Evropské Unie, která má za cíl spojovat a vzdělávat lidi ze zemí Evropské Unie a několika dalších jako Norsko, Gruzie, Turecko, a jiné. Neziskové organizace vytvářejí tyto projekty, které jsou financovány EU. Je možné najít projekty na různá témata. Mezi ty populárnější patří seberozvoj, ekologie nebo způsoby neformálního vzdělávání. Na těchto projektech se potkají mladí lidé z různých zemí. Obvykle se účastní 5-10 zemí. Z tohoto důvodů je to jedinečná příležitost seznámit se a utvořit přátelství s lidmi z jiných zemí. Během spolupráce nebo jen večerních posezení zjistíte, že i přesto, že nežijete daleko od druhých, tak některé věci děláte jinak. Je zajímavé podívat se, jak věci fungují jinde. Můžete si z toho vzít to nejlepší a posunout se dále. Třeba objevíte úplně nový pohled na něco a stanete se tolerantnějšími. Erasmus+ projekty jsou jedinečná příležitost kooperace s iniciativními lidmi z celé Evropy. Pro každého je to skvělý zážitek a možnost rozvoje. Tohle píšeme, jelikož jsme ještě nepotkali člověka, který by to takhle necítil. Obvykle je to jednosměrná “past” – zúčastníte se jednoho projektu a jste tak nadšení, že chcete jet na další a další. Přesně takový byl i projekt Play the Way!
Jednalo se o tréninkový kurz zaměřený na gamifikaci. Na začátku prosince se téměř třicet lidí z různých koutů Evropy setkalo na Vysočině v České Republice. Kurz se konal přesněji v Chotěboři v příjemné chatě Doubravce. Byli jsme obklopeni krásným prostředím lesa a řeky, které nejeden z nás ve volné chvíli navštívil.
Výprava z každé země čítala tři účastníky a postupně jsme osm dní spolupracovali, objevovali a aplikovali různé metody neformálního vzdělávání. Úžasné bylo objevovat, že i přes různé zázemí a kultury, ze kterých pocházíme, tak jsme si velice podobní.
Hlavní náplní kurzu byly hry a jejich využití v neformálním vzdělávání. Mnoho lidí si hry spojuje s dětmi. Ano, děti jsou v tomto lepší a spontánně se baví a hry vyhledávají. Dospělí tuto schopnost postupně ztrácí. Na kurzu jsme však velice rychle zjistili, že se tato schopnost dá opět probudit a velice dobře s ní pracovat. V prvních dnech jsme postupně objevovali základní principy dobré hry a jak se dají hry použít k rozvinutí kompetencí. Jedním ze základů je, aby si hru užili ideálně všichni účastníci. Dobře naplánovaná hra by měla umožnit si hru užít i někomu, komu se úplně nedařilo. Spolupráce byla neméně důležitým prvkem, který často hnal kupředu celou skupinu. V další fázi jsme věnovali téměř dva dny vymýšlení her pro rozvinutí námi zvolených kompetencí. Vytvořit i jednoduchou hru se na první pohled nezdá obtížné. Přesvědčili jsme se však o opaku a zjistili, že cesta k dobře vytvořené hře rozhodně není přímočará, ale často musíte jít několik kroků zpět nebo dokonce zvolit jinou cestu. V poslední fázi nám Vojta a Szilard (naši skvělí organizátoři) dali možnost velké zodpovědnosti. Mohli jsme si zorganizovat jeden celý den a využít při tom naše hry. Této příležitosti jsme se chopili a šli do toho. I přesto, že jsme byli svými vlastními pány, tak byl každý ohleduplný a vstřícný. Každý se plně zapojil do programu a utvářel příjemnou atmosféru.
Celkově je nutné poznamenat, že na těchto projektech závisí především na vás, kolik si toho odnesete. Nikdo vás známkovat nebude, ale nezapomeňte, že je to váš čas a jste tam dobrovolně. Proto je hloupé a nefér vůči vám samotným tomu nedat všechno. Účastnit se těchto projektů je obrovská přidaná hodnota, která vás rozvine. Navíc, můžete získat Youthpass, který mohou ocenit i vaši budoucí zaměstnavatelé. Pokud pouze nechcete nečinně sedět, neexistuje v podstatě žádný důvod proč to nezkusit a neposunout se ve svém životě. Navíc, můžete si udělat spoustu nových přátel jako my. A to ze zemí jako – Gruzie, Řecko, Rumunsko, Bulharsko, Makedonie, Španělsko, Lotyšsko, Polsko.